INFOLINIA:
0 801 014 143
531 799 150
32 441 61 85

Napewno chcesz się wylogować?

Wyloguj się

Kategorie

Infolinia: 

  

531 799 150

Sterowanie osłonami okiennymi

Nie ma żadnych produktów

Sterowania osłonami okiennymi wyposażonym w mechanizm odbywać się musi za pomocą odpowiedniego przycisku. Sprawa wydaje się prosta. Dlaczego zatem w ofertach producentów osprzętu znaleźć można nie tylko przyciski, ale także łączniki żaluzjowe? Jaka jest różnica między przyciskami a łącznikami żaluzjowymi Legrand Cariva czy też Kontakt Simon?

Przycisk żaluzjowy

Jego działanie porównać można do działania przycisków dzwonkowych - tak długo jak klawisz będzie naciskany, tak długo roleta będzie opuszczana bądź podnoszona. Ten typ przycisku należy do grupy zwiernych monostabilnych – po zwolnieniu klawisza sprężyna odbija przycisk i rozłącza obwód, natomiast klawisz powraca do pozycji wyjściowej. A gdy chcemy zatrzymać żaluzję na danej wysokości, po prostu puszczamy naciskany przycisk.
Przycisk składa się z dwóch klawiszy na których nadrukowane są piktogramy, określające kierunek działania.

zaluzjowe_foto

Łącznik żaluzjowy

O ile przycisk żaluzjowy można było porównać do dzwonkowego, to tutaj adekwatne będzie porównanie do zwykłego łącznika, służącego np.do włączania światła. Po naciśnięciu klawisza roleta będzie opuszczana bądź podnoszona aż do końca – nie ma konieczności przytrzymywania klawiszy (jak to ma ma miejsce w przypadku przycisku żalzujowegody chcemy zatrzymać osłonę okienną na określonej wysokości? Należy ponownie nacisnąć ten sam klawisz. Z racji tego, że łącznik żaluzjowy jest bistabilny – nie ma sprężyny odbijającej klawisz z powrotem, po opuszczeniu bądź podniesieniu rolety ponownie nacisnąć klawisz, aby wrócił do pozycji wyjściowej.
Interesującą alternatywą dla dwuklawiszowego łącznika jest łącznik żaluzjowy trójpozycyjny (dostępny w serii Simon 54 Premium). Składa się on z jednego klawisza – poprzez naciśnięcie jego górnej części (osłona podnosi się), dolnej (osłona jest opuszczana) bądź ustawienie klawisza w pozycji środkowej (osłona zatrzymuje się), można wygodnie sterować roletami.

Ważne!
Zanim wybierze się przycisk bądź łącznik żaluzjowy należy zapoznać się z instrukcją posiadanych osłon okiennych bądź skonsultować się z montarzystą. Nie zawsze bowiem zakupiony osprzęt będzie kompatybilny z silnikiem osłon.